DEPILACJA LASEROWA

Dlaczego LightSheer Duet? 

Laser diodowy LightSheer® Duet™ firmy Lumenis jest najnowocześniejszym i najskuteczniejszym urządzeniem medycznym do usuwania zbędnego owłosienia, pracującym w technologii pulsacyjnej. Posiada certyfikat bezpieczeństwa i jakości wydany przez FDA (amerykański Urząd ds. Żywności i Leków) oraz certyfikaty odpowiednich instytucji europejskich, w tym ISO 9001. 

Długoletnie badania kliniczne prowadzone przez firmę Lumenis potwierdzają, że stosowanie do depilacji urządzeń o niewielkiej skuteczności np. kosmetycznych IPL (tzw.fotoepilacji) powoduje tylko częściowe uszkodzenie struktury mieszka włosowego, co sprawia, że trudno jest potem trwale wydepilować włos. Najlepsze rezultaty osiąga się, stosując od początku laser diodowy LightSheer Duet. 

Najnowocześniejszy na świecie laser LightSheer Duet wyposażony jest w dwie głowice. W mniejszej, wiązka światła likwiduje kilkanaście włosów za jednym „strzałem”, które znajdują się na powierzchni skóry tworzącej plamkę o średnicy od 9×9 mm. Natomiast druga głowica (większa), to głowica z systemem Vacum (podciśnieniowa) o powierzchni okienka roboczego 22x35mm, gdzie jeden „strzał” likwiduje kilkukrotnie większą powierzchnię niż standardowa głowica innego urządzenia depilacyjnego. 

Jak działa laser na włosy? 

Światło lasera ma tak dobrane parametry, aby mogło wychwycić barwnik włosa (melaninę). Powoduje to podgrzanie struktury włosa do 70ºC i w efekcie jego zniszczenie. 

Jakie są efekty depilacji laserowej? 

Zjawiskiem, które ma kluczowy wpływ na zabieg depilacji laserowej jest cykl wzrostu włosa. Dzieje się tak dlatego, że urządzenia laserowe usuwają skutecznie tylko włosy znajdujące się w fazie wzrostu (anagen). 

Dlatego też, zabiegi wykonuje się w seriach, a odstępy pomiędzy konkretnymi zabiegami to czas, podczas którego pozostała część włosów znajdzie się w fazie wzrostu. Należy pamiętać, że nie wszystkie włosy rosną w równym tempiei tym samym czasie. Depilacja laserowa, maksymalną skuteczność ma tylko dla włosów znajdujących się w fazie wzrostu (anagen). 

Poszczególne trzy fazy rozwoju włosa: 

 1. Faza wzrostu (anagen)– faza, w której włos osiąga swoją pełną długość, cebulka jest otwarta, a odżywianie odbywa się przez brodawkę (połączoną z krwiobiegiem).Ta faza jest idealna do wykonania zabiegu.
 2. Faza przejściowa (katagen)– włos uwalnia się z brodawki i przesuwa do góry. Następuje zatrzymanie procesów rozrodczych zachodzących we włosie.
 3. Faza spoczynku (telogen)– jest to faza wypadania, włos jest całkowicie zrogowaciały, martwy. Zabieg przeprowadzony w tej fazie jest mało skuteczny.
hair

Czy po zakończonej serii zabiegów depilacji laserowej mogę liczyć na utrzymanie się efektów na stałe? 

Po wykonaniu serii zabiegów możemy trwale usunąć ok. 86-96% owłosienia. Niewielki pozostały procent, to włoski zbyt delikatne i jasne aby mogły zostać usunięte, oraz te które mogą pojawić się już po serii zabiegów. U kobiet najczęściej będzie miało to miejsce w czasie przełomowych sytuacji związanych z gospodarką hormonalną: w czasie ciąży, przyjmowania leków hormonalnych, czy też w okresie przekwitania. Z reguły jednak jest to niewielka liczba włosów, które w razie potrzeby można również usunąć laserem przy tzw. zabiegu przypominającym po około roku od serii. 

Jak przygotować się do zabiegu? 

Do zabiegów depilacji laserowej należy się odpowiednio przygotować. Przygotowanie może trwać nawet miesiąc, dlatego wcześniej warto omówić szczegóły zabiegu ze specjalistą, który będzie wykonywał zabieg. 

Przeciwwskazania: 

 1. ciąża, 
 2. fotodermatozy i choroby pęcherzowe skóry, 
 3. bielactwo, łuszczyca, padaczka, 
 4. aktywne infekcje skóry, 
 5. rozrusznik serca, 
 6. kolor włosów (włosy jasne, siwe, rude w mniejszym stopniu reagują na światło lasera). 

Przeciwwskazania czasowe : 

 1. Świeża opalenizna naturalna – możliwość wykonania zabiegu po 4 tyg. 
 2. Opalenizna po solariumm – możliwość wykonania zabiegu po 6 tyg. 
 3. Stosowanie samoopalaczy – możliwość wykonania zabiegu po 2 tyg. 
 4. Kosmetyki zawierające retinol – przestać stosować min. 3 tygodnie przed zabiegiem. 
 5. Stosowanie kremów lub maści z Vit. A, retinoidami ( np. Isotrexin, Differin, Zorac, Retin A i inne), Vit. C i kwasami owocowymi w miejscu depilowanej powierzchni – należy zakończyć 4 tygodnie przed zabiegiem. 
 6. Terapia doustna retinoidami ( np. Roaccutane) – wymaga półrocznej przerwy pomiędzy końcem kuracji a pierwszym zabiegiem. 
 7. Leki światłouwrażliwiające (fototoksyczne, fotoalergiczne) i zioła o takim działaniu (dziurawiec, nagietek, herbata Figura 1, 2) – wymagają odstawienia na 2 tydzień przed zabiegiem. 
 8. Infekcja typu opryszczka wargowa lub płciowa – zabieg depilacji w tym miejscu jest możliwy do przeprowadzenia miesiąc po przebytej infekcji. 
 9. Zabieg kosmetyczny oczyszczania twarzy – jest możliwy 7 dni przed zabiegiem lub 14 dni po zabiegu. 
 10. Stosowanie preparatów o działaniu złuszczającym (peelingii) – wymagają odstawienia na 2 tygodnie przed zabiegiem. 
 11. Wykonanie profesjonalnych zabiegów na bazie peelingów chemicznych (kwasów) w miejscu poddanym depilacji możliwy do przeprowadzenia 4 tyg. po zabiegu. 
 12. Przyjmowanie antybiotyków – możliwość wykonania zabiegu po 3-4 tyg 

Jak przebiega zabieg depilacji laserowej? 

Przed zabiegiem pacjent poproszony jest o uzupełnienie wywiadu, który zawiera pytania na temat zdrowia ogólnego, przebytych chorób, zażywanych leków. 

Następnie przeprowadzona zostaje próba laserowa na skórze (mały obszar), aby sprawdzić jak reaguje na podobne podrażnienia. Jeśli wszystko jest w porządku, można przystąpić do wykonywania zabiegu. 

Zwykle dzień przed depilacją trzeba zgolić włosy maszynką. Natomiast po zabiegu stosować preparaty łagodzące. 

Ile zabiegów potrzeba, aby osiągnąć zadowalający efekt? 

Zabieg depilacji laserowej nie jest jednorazowy, bo włosy nie rosną jednocześnie. 

Wykonuje się w seriach, minimalnie 3-6 zabiegów. 

Ilość zabiegów oraz ich efekty, zależą od wielu czynników, takich jak: gospodarka hormonalna, fototyp, a także ilość, kolor i grubość włosów. W związku z tym, przed rozpoczęciem depilacji, trudno jest precyzyjnie określić ilość planowanych zabiegów, niezbędnych do uzyskania pożądanego efektu. 

Warto pamiętać, że pod wpływem gospodarki hormonalnej mogą powstawać nowe włosy. Dlatego, po zakończeniu serii, może być potrzebny zabieg przypominający (po ok. roku).